Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım bir web sitesinin oluşturulması, sayfa yapısının belirlenmesi, renklendirilmesi ve görsel kullanımı gibi öğelerin ifade edilmesi diyebiliriz.  Bir web sitesinin logosu, menüsü, slider ya da bannerları ve diğer içeriklerinin konumlandırılması web tasarımın birer parçaları olarak sıralanabilir.

Günümüzde bir web sitesi ihtiyacı oluşması, ya da bir web sitesinin hazırlanma işlemlerinin bütünü olarak da  yine bu terim kullanılabilmektedir.

Doğru Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin olmaz ise olmaz amacı ziyaretçilerini memnun etmektir. Yani ziyaretçiler web sitesinde kolay gezinebiliyor, istediklerine hızlıca ulaşabiliyorlarsa memnundurlar. Bunun için doğru tasarım altyapısında öncelikli olarak web sitesinin mobil uyumlu altyapı ile tasarlanması gereklidir. Web sitesi mobil uyumlu olduğu zaman bilgisayarlar haricinde tablet ya da akıllı telefonlarda da kusursuz görüntülenebileceklerdir. Kusursuz görünüm tüm ziyaretçiler için önemli bir unsurdur.

Web sitesi tasarlanırken web sitesinin hızlı açılması, sayfaların kolayca geçilebilmesi ve takılma yapmaması da bir diğer önemli konudur. Dolayısı ile web sitesinde kullanılan görsellerin boyutlarına ve miktarlarına dikkat edilmelidir. Harika bir web tasarım yapacağız diye, sitenin yavaş açılmasına sebep olunmamalıdır.

Anlaşılır bir ana sayfa ve iç sayfalar oluşturmak doğru web tasarım olarak nitelendirilebilir. Karmaşık yapıdaki web siteleri ziyaretçilerin içeriği okuma ve bulmalarını zorlaştıracağı için doğru bir tasarım olarak adlandırılamaz. Önemli olan ziyaretçi deneyimidir ve bu bağlamda anlaşılır, net bir sayfa yapısı doğru tasarım olarak adlandırılabilir.

Gereksiz hiçbir dış kaynak kodu web sitesinde bulundurmamalıyız. Özellikle javascriptler web sitemizi yavaşlatabilir ve kullanıcılarımız tarafından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde css dosyalarımızın içerisinde de gereksiz satır veya kodlar bulunmaması doğru tasarımı sağlamamız için oldukça önemlidir.

Artık web sitelerimiz bizim aynamız. Bir kişi bizimle çalışmadan önce web sitemizi inceliyor. Dolayısı ile web sitemizi hızlı - anlaşılır ve net olması için düşünerek tasarlamalıyız. Gereksiz hiçbir detaya yer vermeden kendimizi ifade edebileceğimiz bir web sitesi tasarlamalıyız.

Web tasarım servisleri konusunda profesyonel hizmet isterseniz bize ulaşabilirsiniz: 0(312) 963 15 01

02/04/2020

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz