Web Siteniz için Görsel Seçimi

Gerek ziyaretçilerin web sitenizi estetik olarak başarılı ve güvenli bulması gerek de arama motorlarının algoritmasında kaliteli ve uyumlu görsel kullanımın önemi bakımından web sitenizde kullandığınız görseller çok önemlidir. 

Ana Sayfada Görsel Kullanımı

Bir web sitesinin ilk açılış sayfası, ilk intibanın oluştuğu sayfadır. Burada yaratılan imaj, ziyaretçinin web sitesi ve ona bağlı firma ile ilgili görüşünü etkileyen sayfadır. Ziyaretçi bir web sitesini ziyaret ettiğinde ilk karşılaştığı sayfadan etkilenir ve güven duyarsa, o web sitesini incelemek, bilgi almak için şans tanır ve aldığı izlenimlerden memnun olursa firma ile irtibata geçer. Bu sebeple ana sayfa tasarımı çok önemlidir. Verilen hizmet ya da satışı yapılan ürünlere dair doğru ama kısa ve net mesajın açılış sayfasındaki yerleşim planında sunulması gerekmektedir. Tasarımı belirleyen kriterlerin başında ise seçilecek görseller yer alır. Özellikle ana sayfada görsel seçimleri yapılırken web sitesinin konusunu birebir yansıtacak koreografide, anlaşılır ve kaliteli görseller kullanılması önerilmektedir. Dilerseniz animasyon, dilerseniz fotoğraf, isterseniz video hangi görsel formatı tercih ederseniz edin görüntülerinizin vermek istediğiniz mesajı doğru şekilde ilettiğinden, karmaşık olmadığından, çözünürlülük ve boyut anlamı ile kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca kullanılan görseller arasında da uyum olmasına özen göstermelisiniz. Yani web sitenizin ana sayfası için bir tarz seçmelisiniz, animasyon çizimler üzerinden gidecekseniz, tutarlı olmalı ve özellikle aynı alanda ve aynı amaçla kullandığınız görsellerin hepsini aynı formatta seçmelisiniz. 

İç Sayfalarda Görsel Kullanımı

Ana sayfa kadar olmasa da iç sayfalarda seçilecek görseller de çok önemlidir. İç sayfalarda, metin ile alakalı, ziyaretçiyi okuduğu yazıya bağlayacak kaliteli görseller seçilmelidir. Özellikle uzun yazılı sayfalarda birden çok görsel seçimi önerilir, bunun sebebi de kullanıcının yazıyı okurken konudan kopmasını engellemek, ilgisini canlı tutmaktır. Bu nedenle web sitenizin iç sayfalarında paylaşacağınız yazıya uygun, kaliteli, siteniz ile uyumlu görsel seçimi yapmanızı öneriyoruz. 

Görsel Kullanımı Konusunda Uyarı

Yukarıda web sitenizin giriş sayfasında ve iç detay sayfalarında görsel kullanımının önemini ve nasıl görseller tercih etmeniz gerektiği yönünde önerilerde bulunduk. Bu önerilere son bir ek de, yapmamanız gerekenlere ilişkin. Tüm tasarımlarda olduğu gibi web sitelerinde de görsel seçimleri genel tasarıma uyumlu renk ve formatta seçilmelidir. Uyumsuz görsel seçimi ile hazırlanmış bir tasarım, etkileyicilikten uzaklaşarak rahatsız edici bir hale gelebilir. Son olarak gereğinden fazla ve alakasız görsel kullanımından da kaçınmalısınız.  

 

12/04/2020

 

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz