Google Analytics Nedir? Web Sitenize Katkıları Nelerdir?

Google Analytics Google tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulan web sitenizin ziyaretçi detaylarını kapsamlı bir şekilde kayıt altına alan ve raporlayan bir uygulamadır. Şu an için bu servisin benzer ya da rakibi olabilecek bir platform bulunmamakta; açıkcası pek olacağını da sanmıyoruz.

Google Analytics ile web sitenizi ziyaret eden tüm kişileri şehir - demografik özellikler gibi niteliklere göre ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Web sitenize gelen ziyaretçilerin kaynağını, arama motoru, diğer bir siteden, direk gibi şekillerde inceleyebilirsiniz. Ayrıca tüm bu raporları belirli bir tarih aralığında da görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin web sitenize Mart 2020 ayında giren ziyaretçiler ile Şubat 2020 arasında giren ziyaretçileri kaynakları, şehirleri gibi açılardan karşılaştırabilirsiniz. Ya da ziyaret sayılarınızın yükselip, yükselmediğini yine bu araç sayesinde kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Web sitenizin hangi sayfaları daha çok ziyaret edilmiş, hangi sayfalarında daha çok vakit geçirilmiş ya da hangi sayfalardan web sitenizden derhal çıkış yapılmış gibi bir çok önemli veriyi görüntüleyebilirsiniz.

Bu verilere bağlı az okunan sayfalarınızı geliştirmeye yönelebilir ve bu geliştirmeler işe yarıyor mu yine bu platform üzerinden kontrol edebilirsiniz. 

Web sitenizin başarılı olması için önemli bir konu var ki, ziyaretçilerinizin ortalama olarak web sitenizde geçirdiği süre zamanı. Bu web sitenizin kullanıcılarını memnun edip etmediğini gösteren bir değerdir. Dolayısı ile web sitenizdeki ortalama oturum süresi düşükse web sitenizde işler iyi gitmiyor ve içeriğinizi geliştirmeniz gerektiği anlamı ortaya çıkmış demek oluyor. Ya da web sitenize organik aramalar ile gelen ziyaretçiler uzun süre web sitenizde kalıyor ancak sosyal medya tarafından gelen kullanıcılar sitenizde az vakit geçiriyor ise bu durumda sorunun sosyal medya gönderilerinizde ya da reklamlarında olduğunu görebilir ve buna göre aksiyon alıp iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Google Analytics web siteniz için çok önemli bir nimet, web sitenizde bulunmalı ve sık sık bu araçtan raporlar alarak değerlendirmelisiniz.

05/03/2020

Yorumlar :
Ahmet, 2020-04-05 20:59:58 tarihinde yazdı:
Teşekkürler.
Ad ve Soyad
Yorumunuz