Ana Sayfa  

Ana Sayfan için Kritik SEO Önerileri

Bir web sitesinin SEO uyumlu olması, arama motorlarındaki başarısı ile doğrudan ilgilidir. Bazı temel SEO özellikleri haricinde, kullanıcı olarak içeriksel, görsel ve bazı diğer detaylara da dikkat etmen gerekli.

Öncelikle sitenin altyapısının HTML5 olması, sayfa kodlamasının UTF-8 olarak yapılandırılması, site urllerinin akıllı url olması, sitenin hızlı açılması, site haritanın bulunması ve hatalı link bulunmaması gibi temel özellikler haricinde, senin elinde olan özelliklerden nelere dikkat etmelisin aşağıda özetleyeceğiz.

Title'ın en fazla 70 karakter olmalı
Web site title'ını belirlerken çok uzun olmamasına dikkat etmelisin. Aynı kelimeyi defalarca kullanmaktan kaçınmalı ve ilgili sayfayı en iyi şekilde özetleyen bir title oluşturmalısın.

Description en fazla 160 karakter olmalı
Sayfayı özetleyen description alanının da 160 karakteri geçmemesi önemli, zira çok uzun descriptionlar Google gözünde spam olarak algılanabilmektedir.

Artık keywordslere (anahtar kelimelere) yer yok
Eskiden arama motorları için oldukça önemli olan anahtar kelime tanımlamalarının artık SEO nezdinde bir önemi yok. Zamanla SEO'ya olan etkisi azalsa da zararı olmaz diye kullanılan keywordsler artık SEO açısından negatif durum oluşturabilir. Bu yüzden sitendeki keywords alanlarını yok etmelisin.

Sayfaların 5 saniyeden az sürede açılmalı
Altyapın iyi, siten son teknolojilerle hazırlandıysa siten zaten hızlı açılacaktır. Ancak senin eklemelerin ile bu hızı istemeden düşürebilirsin. Bu yüzden sayfada kullandığın resim sayısına dikkat etmelisin. Ek olarak resimleri yüklerken web standartlarına göre, sıkıştırıp kayıt etmelisin. Bunun için tinypng.com gibi servisleri de kullanabilirsin. Ayrıca sitene dışarıdan çektiğin her kod sayfanı yavaşlatacaktır. Bu yüzden gereksiz kodları sitene bulaştırma.

İçerik oranı %25 olmalı
Ana sayfandaki içerik oranı, diğer tüm kodlara oranla en az %25 olmalı. Yani sayfanın 4'te 1'ini içerikler oluşturmalıdır. Tabiki içerikleri oluştururkeniçeriklerinin özgün, kaliteli olmasına ve imla hatası olmamasına dikkat etmelisin.

Iframe kullanma
Zorunda kalmadıkça iframe kullanmamaya dikkat et çünkü SEO'yu negatif etkileyen bir diğer konu da iframe kullanımı.

Sitenin SEO uyumunu kontrol etmek için burayı ziyaret edebilirsin.

Kaynak: http://www.clouds.com.tr/web/website/ana-sayfan-icin-kritik-seo-onerileri,91