Ana Sayfa  

Alan Adı ve Google'da Başarı İlişkisi

Siten için en önemli anahtar kelime(ler) alan adında geçiyor ve site altyapın Google için güncel özellikleri barındırıyorsa, evet yola önde başlıyorsun. Ancak bu bahsettiklerimiz tek başına yeterli olmayacaktır. Google aramasında üst sıralara yükselmek için birden çok kriter bulunmakta ve altyapının uyumlu olması diğer tüm kriterlerle desteklenmelidir.

Alan adında anahtar kelimelerin geçtiğini varsayarak, aşağıdaki 3 maddenin uyumu siteni Google'da yükseltecektir: (Web sitenin altyapısının arama motorları kriterlerine uyduğunu varsayarak; mobil uyumluluk, kullanıcı odaklı ve diğer teknik özellikler gibi.)

  1. Alan adı (mümkün olduğunca kısa ve akılda kalıcı - mümkünse 2 kelimeyi geçmeden)
  2. Anahtar Kelimelerin
  3. Site İçeriğin

Örneğin Beyoğlu'nda pizza çeşitleri sunan bir işletmen var ve alan adının beyoglupizza.com olduğunu varsayalım.

Senin için en önemli arama kelimeleri "Beyoğlu Pizza" ise, web siten gerekli altyapıyı sağlıyorsa ve site içeriğin özgün ve kullanıcı odaklıysa web siten Google'da başarılı olacaktır.

Kıyaslamalarla seni biraz daha aydınlatmaya çalışalım:

2 tane benzer servisi veren web sitesi var, ikisinin de hedef arama kelimeleri ve lokasyonları aynı olsun.

Birisi güncel olmayan özellikler taşıyan web sitesine sahip ama anahtar kelimeleri olduğu gibi alan adında geçmekte (Örn: beyoglupizza.com); diğeriyse altyapısı arama motorlarına uygun özellikler taşıyor, içerikleri özgün ve kaliteli ama tam anahtar kelimeleri alan adında geçmiyor olsun (Örn: abcpizza.com ).

Yukarıdaki karşılaştırmada geçmişte beyoglupizza.com web sitesi her bakımdan avantajlıyken, son güncellemeler ve Google'ın indexleme algoritması değişiklikleriyle abcpizza.com web sitesi "Beyoğlu Pizza" yazıldığında diğerinden önde gelecektir. Çünkü hem altyapı uyumluluğu hem de Google tarama algoritmasına uyumluluğuyla, Google tarafından önemsenen siteler arasında yer alacaktır.

Com uzantısı diğer uzantılardan 1 adım önde midir?

Eskiden böyle varsayılsa da, son güncellemelerde Google için kaliteli ve özgün içerik, mobil uyumluluk ve kullanıcı dostu olmak önemli unsurlar haline geldiğinden, bize göre uzantının türü artık önemli olmayacak.

Bize göre, Google kriterlerini daha çok yerine getiren uzantı .com uzantısının önünde yer alabilir. Önemli olan alan adı, altyapı uyumu, özgün ve doygun içerikler ile doğru bir site yapılandırmaktır.

Kaynak: http://www.clouds.com.tr/web/website/alan-adi-ve-google-da-basari-iliskisi,78